تبلیغات
به روز - E 46 تیونینگ، حضوری متفاوت از M در خیابان ها
 
به روز
مطالب داغ گلچین
                                                        
درباره به روزتر


مدیر به روزتر : akbar hp
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشما در مورد مطالب این وبلاگ چیست؟3 خط مورب به رنگ های آبی – بنفش و قرمز و در نهایت حرف M معادلات هر علاقه مندی به ب ام و را تغییر می دهد چرا که هرکس می داند زمانی که یک ب ام و با این عنوان راهی پیست ها و خیابان ها شود دیگر خواب خوش را از اتومبیل های دیگر خواهد گرفت!! چقدر زود گذشت سال های اوایل دهه 70 زمانی که اولین ب ام و های M وارد ایران شد، ب ام و های E30 قدرتمندی که پس از گذشت سال ها هنوز هم دلربا و جذاب به نظر می آید، رفته رفته با پیوستن افراد خبره به جمع علاقه مندان به M و پیداکردن توان کالبدشکافی این موتورها روز به روز شاهد تولد M Power های قدرتمند بودیم و هستیم، در این بین چندین نفر دوست داشتند بر روی اتومبیلشان نسخه های تیونینگ اروپایی را پیاده کنند پس سعی کرده اند تا کاری متفاوت را بر روی خودرو انجام دهند و حضوری متفاوت از ام پاور را در خیابان ها نشان دهند.

عباس  1  

ب ام و برندی خاص و

گران قیمت است و در بخش موتور اسپرتش هم این مقوله را چند برابر شاهد هستیم پس افرادی که ب ام و را انتخاب می کنند برای تیونینگ باید بدانند که دست روی یک برندی گذاشتند که ظرایف و مهارت بالایی را می طلبد که اشراف بر آن شاید در حیطه کاری تعداد محدودی از افراد مکانیک خودرو می باشد چراکه فقط موتور این خودرو اسم بزرگی چون M POWER را داراست... هندلینگ مثال زدنی باعث شده است تا ب ام و های قدرتمند پایتخت شب های رویایی را در اتوبان های شهر بسازند!! دو نکته در این ابتدا باقی می ماند که این گونه خودروها وجه اشتراکی با خودروهای آمریکایی و ژاپنی ندارند و به طرفداران آنها توصیه می شود از مقایسه هایی که در ذهن خود انجام می دهند دست بشویند و نکته دیگر اینکه تمامی M هایی که در شهر تردد دارند در قدرت های مختلفی هستند و لوازمشان با یکدیگر تفاوت می کند پس با دیدن یک ب ام و M در مورد باقی آنها قضاوت نکنید...

عباس  4  

ب ام و مورد نظر ما در این شماره کمی متفاوت است و باید گفت که یک ام پاور کامل و قدرتمند است که با توجه با E46 بودن آن نباید 4 در باشد اما شما ب ام و ام پاور 4 در می بینید !!! از آنجایی که ام پاور فابریک در ایران به ندرت پیدا می شود و آنها هم قیمت های بسیار بالایی دارند مالک خودرو یک کار هوشمندانه می کند با هزینه هایی بسیار تمام تجهیزات یک ام پاور اتاق 3 را تهیه می کند و بر روی همین سدان دوست داشتنی سوار می کند، این نکته را نیز باید اضافه کنیم که خودروی مورد نظر اولین ام پاور شهری با موتور S54 می باشد که در کشور راهی خیابان ها و مسابقات درگ و دریفت شد. 

 e46 mpower 6

چند بار پوست می اندازد ...

مالک خودرو آقای عباس شیرمحمدلو است که از علاقه مندان به این برند می باشد و برای این ب ام و هزینه های بسیار زیادی صرف نموده است آن قدر که خود می گوید شاید می توانستم الان یک پورشه کیمن سوار باشم !! وی اضافه می کند من علاقه شدیدی که به اتاق E46 داشتم همین علاقه باعث شد تا چندین و چند بار این اتومبیل را تغییر دهم اما در این اواخر تغییراتی به کلی متفاوت از قبل در ساختار ظاهری و فنی انجام دادم که حالا چهره ای جدید برای اتومبیلم شاهد هستم و با دیدن آن لذت می برم چراکه مانند آن در کشور نیست و هرکسی با دیدن آن متعجب می شود، برآن شدیم تا این اتومبیل با معیارهای ظاهری ب ام و های ام پاور موجود در کانادا آماده سازی شود که تا حد ممکن و با وجود شرایط سخت تامین قطعات ، این اتومبیل تا حد قابل قبولی به هدف نزدیک شده است. 

 

e46 mpower 3

حضوری متفاوت و تجربه هایی جدید...

لازم است که خودروی معروف هم به مانند بازیگران معروف سینمایی استتار کند تا دیگر شناخته نشود؟!! خودروی مورد بررسی تخت گاز بسیار شهرت بالایی در خیابان های پایتخت و همچنین مسابقات اتومبیلرانی دارد اما حالا با این جراحی پلاستیکی که بر روی آن انجام گرفته است 1 درصد هم انتظار نمی رود این اتومبیل همانی است که بعدازظهرهای جمعه در خیابان ها غوغا می کرد، نگاه ها به این خودرو در خیابان متفاوت و جالب توجه است چراکه متوجه خواهید شد هنوز هم دیدن یک M3 زیبا برای بینندگان علاقه مند تازگی دارد.

e46 mpower 8

e46 mpower 4

کیت بدنه ای که برای این خودرو طراحی و ساخته شده است نمونه ی یکی از بادی کیت های محبوب اروپاییست که البته تغییراتی هم دارد، سپر جلوی خودرو برای M3 CSL است مدلی پر قدرت و پرطرفدار که وقتی از روبرو می آید واقعا حیرت وجود شما را فرا می گیرد !! حال که سپر CSL با لیپ های کربنی به کار گرفته شده حیف است که باقی اجزا را در کنار این بخش نداشته باشیم ،چراغ های جلوی M  که این هم امتیاز مثبت دیگری برای این خودروست، دوست داران ب ام و می دانند که چراغ ام نیز نیازمند تعویض گلگیرهای جلو با مدل ام می باشد، پس این قسمت را نیز تغییر داده یعنی گلگیرهای خودروهم با مدل M3 تعویض گردیده ، حیف نیست که در موتور خودرو کربنی نباشد؟؟ چرا واقعا اگر در موتور VIS را نداشته باشیم فقدان آن به وضوح دیده می شود پس این جز را نیز اضافه می کنیم و با رنگ آمیزی جدید سعی می کنیم فقط ورودی های هوای کربنی آن را نشان دهیم !!

e46 mpower 1  

e46 mpower 2

رینگ های 20 اینچی WORK ژاپن برازنده یک ام پاور قدرتمند است و به خوبی پهنای بدنه این خودرو را نشان می دهد، آیینه های جانبی به همراه آبشش های داخل گلگیر جلوی خودرو از کربن تهیه شده است، در قسمت عقب خودرو ابتدا صندوق عقب GTR کربن نظرمان را جلب می کند و پس از آن سپر M3 که با طراحی این بادی کیت جدید هماهنگ شده است، بهترین هنری را که باید در بدنه این خودرو ذکر کرد خم زیبای لبه درها و در مخزن سوخت است که با دیگر جاهای این خودرو هماهنگ شده است، بالچه کوچک AC که بر روی شیشه عقب قرار گرفته است را نیز فراموش نکنیم زیرا در تمام نقاط دنیا برای بهتر شکسته شدن باد استفاده می شود و در نهایت باید به 4 عدد خروجی استنلس استیل Magnaflow می رسیم که نعره یک ام پاور عصبی مزاج را به گوش حریفان می رساند.

 

e46 mpower 7  

ظاهر خودرو را که به این شکل می بینید دیگر چه انتظاری از داخل خودرو می توان داشت؟؟ داخل خودرو نیز تمام متعلقات ام پاور را مشاهده خواهید کرد، اگر بر روی صندلی های چرم خودرو می نشینید و از ماساژور آن در هنگام رانندگی استفاده می کنید و لذت می برید پس حتما یک نگاهی به پشت سری بیندازید و لوگوی ///M را نیز مشاهده کنید، قسمت هایی از داخل ب ام و نقره ای رنگ است که آنها شامل داشبورد و رودری ها و فرمان و ... می شود که دیگر همه آنها به طراحی کربن مزین شده است و دیگر اینگه کیلومتر شمار – غربالک فرمان و پدال های M را نیز نباید از قلم انداخت.

e46 mpower 2

سیستم صوتی این خودرو هم برای M3 است همان برند معروف Harman Kardon که از تفکیک صدای بالایی نیز برخوردار است، نویگیشن – چنجر- آیینه داخلی – کلیدهای موجود در خودرو – تمامی چراغ های داخلی خودرو نیز برای M3 است، داخل این خودرو و صندلی ها به رنگ کرم بوده است و به دلیل اینکه صندلی های M چرم مشکی رنگ است مالک خودرو صندلی جلو و عقب را نیز با مشکی رنگ تعویض کرده است تا یک مجموعه کاملی را بر روی 4 چرخ داشته باشد.

e46 mpower 8

شاید برای کسانی که این خودروی زیبا را می بینند یک سوال پیش آید که این خودرو آیا قویست؟ پاسخ این است که 100 درصد بله !! زمانی که کلاچ خودرو را نگاه می دارید و استارت می زنید در همان ابتدا صدای یک ب ام و M قدرتمند را خواهید شنید، مشکلی که وجود دارد این است که به دلیل حضور در مسابقات دریفت مختلف دیگر دوست ندارد در خیابان ها صاف حرکت کند و علاقه وافری به سر خوردن دارد!!

عباس  3  

اصالت در تیونینگ خودرو را زمانی می فهمید که سوار این خودرو شوید این خودرو به عنوان یک ام پاوری که در ایران آماده سازی شده است بسیار اصیل است چراکه شاسی اسپرت و ترکشن و ... همه و همه فعال هستند و این خود امتیازی است برای بهتر راندن این خودروی قدرتمند البته و صد البته باید ممنون ترمزهای ام باشیم که این خودرو را نگه می داشت اما تا چندی دیگر ترمزهای برمبو هم بر روی این خودرو ست خواهد شد تا دیگر زیبایی را در کنار پرفورمانس بالا به این خودرو هدیه دهد، به کارگیری جعبه دنده خوب در کنار لیور بسیار سالم آن باعث می شود تا از تعویض دنده با این خودرو احساس رضایت داشته باشید و خلاصی دنده را مشاهده نکنید.

 e46 mpower 1

حالا سوال دیگری که مطرح خواهد شد این است که این اتومبیل چرا قویست؟

پیشرانه S54 با در سوپاپ کربنی در کنار ایرباکس کربنی لیتراژ بالای این خودرو در ابتدا یک زیبایی را نشان می دهد و متوجه خواهیم شد که این خودرو فیبرکربن زیادی را دوست دارد!! شاتون و پیستون و میل سوپاپ های مخصوص با ونوس و تایم کردن آن برای ام پاور یک اتفاق خوبی را رقم زد اما پس از اینکه تایم خودرو به هم ریخت دیگر از روزهای قدرت فاصله گرفت ولی  مالک خودرو به زودی قصد تغییرات بهتری را در این قسمت دارد، سیستم وایدبند جدیدی که برای این اتومبیل در نظر گرفته شده است با استفاده از یک ipad و وایرلس می توانید رسیدگی کنید و بهترین برنامه ریزی را برای اتومبیل داشته باشید.

عباس  5  

 

دیسک و صفحه و فلایویل افترمارکت سبک وزن ریسینگ و البته که Final Drive خودرو هم ضریبش تغییر کرده است تا شتاب خودرو بالاتر از یک ام پاور استاندارد باشد، تمامی قطعاتی که مربوط به زیربندی این اتومبیل می شود برای ب ام و ام پاور است و برای سواری بهتر کمک های قابل تنظیم افترمارکت در نظر گرفته شده است، سیستم اگزوز کاملا استیلی که برای این خودرو به کار گرفته شده است از هر برند بهترین ها کنار هم جمع شده است تا یک صدای خوب در کنار پرفورمانس عالی در این فرزند آلمانی دیده شود.

عباس  6  

اگر بخواهیم از تغییراتی که بر روی قسمت های فنی این اتومبیل انجام شده است برای شما بگوییم از حوصله مقاله خارج می شود پس در همین حد ما این سری سوم قدرتمند را به شما معرفی کردیم، حالا دو نکته مهمی را که باید گفت این است که ابتدا هرچه ام پاور در ایران قوی تر باشد دچار مشکلات بیشتری خواهد شد چراکه تکنولوژی این موتورها مختص خودشان است و در ایران ما متخصص محض اینگونه موتورها را نداریم پس در ادامه راه کمی دچار مشکل خواهیم شد و نکته دومی که باید گفت این است که موتور ام در هوای گرم افت راندمان بالایی دارد و با وجود اینکه در آستانه این فصل قرار داریم می دانیم که شتاب یک M واقعی را از M POWER های پایتخت نخواهیم دید، در پایان با تشکر از آقای حسین غلامی جهت آماده ساری خودرو و عباس شیرمحمدلو مالک آن که با ما همکاری داشتند.

 

نوشته و تصویر : وحید پورسینا

نوع مطلب : خودرو، 
برچسب ها :